Bitcoin’de kayıp sürüyor

Bitcoin dün Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşması öncesinde 20 bin doların üzerine çıksa da bu seviyede kalıcı olmadı ve bugün 18 bin dolar seviyelerine geri döndü.

Bitcoin dün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın kripto para etkinliğinde konuşmasıyla 20 bin dolar eşiğinin üzerini görse de bugün tekrar 18 bin dolar seviyelerine çekildi.

Kripto paralardaki düşük seviyelerde Fed başta olmak üzere merkez bankalarının faiz artışları ile doların güçlenmesi ve ekonomide artan durgunluk riskleri etkili oluyor. Ekonomide risk seviyeleri arttıkça en riskli finansal varlıklar olan borsa ve kriptolarda da satıcılı seyir sürüyor.

ABD ekonomisinde enerji sorunlarının nispeten daha az olması ve büyüme trendinin AB’ye kıyasla daha iyi bir konumda olması doları güçlendirmeye devam ediyor. Küresel sıkı para politikası ve enerji arz sorunları nedeniyle de tetiklenen resesyon endişeleri de bir süredir küresel borsalarda ve kriptolarda satışların güçlü seyretmesine neden oluyor.

KRİTİK EŞİKLERİ AŞAMADI

Bitcoin şu sıralarda geçtiğimiz yıl gördüğü tarihi zirvenin neredeyse yüzde 70 altında seyrediyor. Bitcoin’de yılın başına göre yaşanan kayıp ise yaklaşık 57 seviyesinde. Lider kripto parada zaman zaman yüzde 5’i aşan günlük yükselişler yaşansa da veriler Bitcoin’in uzun bir süredir 18 bin ve 24 bin dolar aralığında seyrettiğini gösteriyor.

Bu gelişmelerle birlikte dün Bitcoin 20 bin 344 doları gördü. Ancak ABD dolarının gücünü geri kazanması ve borsalardaki satıcılı seyrin geri gelmesi sonrası tekrar geriledi.

Borsada S&P 500 Endeksi ve Nasdaq Bileşik Endeksi borsanın açılmasından 2 saat sonra sırasıyla yüzde 0,4 ve yüzde 0,65 arttı ancak bu yükseliş çok sürmedi ve endeksler tekrar eksiye geçti.

RİSK İŞTAHI DÜŞÜK

Coin Telegraph haberine göre, Norveç Merkezli bir yatırım şirketi olan Arcane Research konu ile ilgili kaleme aldığı raporda, vadeli işlemlerde iştahın hala düşük olduğunu ve son hareketlerin piyasadaki risk iştahını iyileştirmeye katkıda bulunmadığını aktardı.

Araştırma şirketinin kaleme aldığı raporda ayrıca makro zorluklarla ilgili endişelerin ve kriptolara ilişkin düzenleme tehditlerinin yatırımcılarda uzun vadede isteksizlik yarattığı ileri sürüldü.

KRİPTO PİYASASINDA SON DURUM

Piyasalar son 24 saatte kazandığı hacmi aynı hızda kaybetti. Bugün piyasaların toplam büyüklüğü yüzde 5,2 düşerek 955 milyar dolara geriledi.

Bitcoin ise bugün sabah saatlerinde piyasa ortalamasının üzerinde değer kaybetti. Lider kripto paranın fiyatı yüzde 6,6 gerileyerek 18 bin 750 dolara indi.

Bitcoin’den sonra dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un fiyatı da yüzde 7 düşerek 1285 dolara geriledi. Solana yüzde 7 oranında düşüşle 32,3 dolar seviyesinde işlem gördü. Dogecoin ise yüzde 5 oranında düşüşle 0,059 dolardan alıcı buldu.

Yoruma kapalı.