Avrupa Birliği, kripto para transferlerine yönelik düzenlemeleri onayladı

Avrupa Birliği, kripto para transferlerinin geleneksel para transferlerine benzer şekilde izlenebilmesi için oylamaya sunulan düzenleme çerçevesini kabul etti.

Avrupa Birliği’nde kara para aklamayı önlemeye yönelik paketin bir parçası olan mevzuat, kripto varlık piyasaları düzenlemeleriyle (MiCA) uyumlu hale gelecek.

Kabul edilen mevzuata göre kripto para transferleri, kara para aklamayı, terörün finansmanı ve diğer suçları önleme gerekçesiyle izlenebilecek ve transferleri yapan kişi ve kurumların tanımlanması sağlanacak.

Mevzuat gereği bundan sonra kripto varlık hizmet sağlayıcıları faaliyetleri hakkında yetkilileri düzenli bilgilendirmekle yükümlü olacak.

Buna göre hizmet sağlayıcıları ilgili transferlerin taraflarını tanımlamak ve transfer işlemlerinin detaylarını raporlamakla sorumlu olacak.

Avrupa Birliği sınırları içerisinde faaliyet gösteren kripto varlık hizmet sağlayıcılarının, müşteri işlemlerinin raporlanması yükümlülüğü yanında MiCA düzenlemeleri gereği faaliyetlerine devam edebilmek için bulundukları ülkelerde gerekli koşulları sağlayarak lisans almaları gerecek.

HARİCİ CÜZDANLAR, DÜZENLEME KAPSAMINA ALINDI MI?

Gözetimsiz olarak tanımlanan merkezi borsalar ve platformlar dışında kullanılan harici kripto para cüzdanları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları tarafından kontrol edilen cüzdanlarla etkileşime girdiklerinde kurallara tabi olacak.

Kripto para transferlerinde alt sınır 1000 euro olarak belirlenirken bu değerin üzerinde kripto transferinin yapılması durumunda hizmet sağlayıcısının, transferin tarafları hakkında bilgi sahibi olması gerecek.

Diğer yandan düzenleyici kuralları, merkezi platformlara bağlı olmadan aracısız şekilde gerçekleşen kişiler arası transferleri kapsamayacak.

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE DAHA GÜVENLİ KRİPTO VARLIK İŞLEMLERİ HEDEFLENİYOR

Avrupa Parlamentosu üyesi Ernest Urtasun, kabul edilen düzenlemelerin ardından yaptığı açıklamada kararların, kara parayla mücadele konusunda Avrupa’nın elini güçlendirdiği, dolandırıcılık risklerini azaltacağı ve bölgede daha güvenli kripto varlık işlemlerine kapı açtığını dile getirdi.

Bunun yanında AB transfer kuralının, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının yaptırım uygulanan kripto adreslerini tespit edip önleyebilmesini ve kripto varlık transferlerinin tamamen izlenebilir olmasını sağlayacağı belirtildi.

Yoruma kapalı.