Hizmet ve inşaatta güven arttı, perakendede azaldı

TÜİK'e göre, ekim ayında güven endeksi hizmet sektöründe yüzde 0,5 ve inşaat sektöründe yüzde 0,9 oranında artarken, perakende ticaret sektöründe yüzde 3,3 oranında azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 Ekim’e ilişkin Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endekslerini açıkladı.

Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi ekim ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 0,5 oranında artarak 113,6 değerini, perakende ticaret sektöründe yüzde 3,3 oranında azalarak 113,9 değerini ve inşaat sektöründe yüzde 0,9 oranında artarak 89,1 değerini aldı.

PERAKENDEYİ SATIŞ BEKLENTİSİNDEKİ DÜŞÜŞ ETKİLEDİ

Hizmet sektöründe ‘son 3 aylık dönemde iş durumu’ ekimde aylık bazda yüzde 0,3 azalarak 114,5 değerine gerilerken, ‘son 3 aylık dönemde hizmetlere olan talep’ endeksi olumlu etkiledi ve aylık yüzde 0,9 artarak 113,2 değerine yükseldi.

Perakende sektörü güvenini en çok etkileyen düşüş ise ‘gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi’ tarafında yaşandı. Buradaki aylık düşüş yüzde 4’ü buldu.

Güvenin inşaatta artmasını sağlayan alt kırılımlara bakıldığında ise, ‘gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisinin’ aylık yüzde 1,4 artarak 96,1 değerine çıktığı görüldü.

Yoruma kapalı.