Nebati: Enflasyondaki tedrici düşüş yakın zamanda gerçekleşecektir

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Darphane 555. yıl etkinliğinde konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Fiyat istikrarını sağlamak ve vatandaşımızın alım gücünü artırmak için kapsamlı adımlar atıyoruz. İnşallah enflasyondaki tedrici düşüş yakın zamanda gerçekleşecektir” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Darphane 555. yıl etkinliğinde konuştu.

Bakan Nebati, Darphane Kazandıran Çeyrek Hesap Sistemi’nin başladığı 1 Mart’tan 23 Kasım’a kadar toplam 13 ton 513 kilogram altın toplandığını, bunun bir rekor olduğunu söyledi.

FTX İÇİN SORUŞTUŞMA BAŞLATILDI

Nebati, Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) geçtiğimiz haftalarda iflas ettiğini duyuran kripto para işlem platformu FTX’in ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde inceleme başlattığını bildirdi.

“Dijitalleşmenin, getirdiği fırsatlar kadar risklerin de olduğunu göz ardı edemeyiz” diyen Nebati, “Geçtiğimiz günlerde, ABD’de iflas süreci başlayan kripto para borsası FTX (EF-Tİ-EX) kapsamında, ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde MASAK gerekli tedbirleri ivedilikle alıp inceleme başlatmıştır” ifadelerini kullandı.

Nebati, “Böylesine büyük bir oluşumun çok hızlı bir şekilde iflas ve kriz sürecine girebildiğini hatırlatmak ve mevcut haliyle kripto para piyasasının azami ihtiyatla yaklaşılması gereken bir alan olduğunun altını çizmek isterim” dedi.

‘ENFLASYONDAKİ TEDRİCİ DÜŞÜŞ ZAMANLA GERÇEKLEŞECEK’

Nebati ayrıca konuşmasında Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Fiyat istikrarını sağlamak ve vatandaşımızın alım gücünü artırmak için kapsamlı adımlar atıyoruz. İnşallah enflasyondaki tedrici düşüş yakın zamanda gerçekleşecektir” diyen Nebati enflasyonla ilgili şunları söyledi:

“Salgın, savaş, bozulan küresel tedarik zincirleri, enerji ve gıda arz güvenliği sıkıntıları, emtia fiyatlarındaki artışlar gibi pek çok etmen dünyada enflasyonu bir süredir yukarı yönlü baskılıyor.

Enflasyonla mücadele hedefiyle birçok ülke politika faizlerini artırma yoluna gitmişse de bu tercihleri resesyon endişelerini de giderek körüklemiştir. Nitekim uluslararası kuruluşlar bu kapsamda sürekli yeni uyarılar yapıyor.

Bizler de ülkemizde fiyat istikrarını sağlamak ve vatandaşımızın alım gücünü artırmak için kapsamlı adımlar atıyoruz. İnşallah, enflasyondaki tedrici düşüş yakın zamanda gerçekleşecektir”

Yoruma kapalı.