İki bankanın hisseleri de çakıldı

İsviçre bankası UBS'in zor durumdaki rakibi Credit Suisse'i satın alması piyasayı rahatlatmadı. Bugünkü açılışta iki bankanın hisseleri de sert geriledi. 

İsviçre bankası UBS, İsviçre tarafından yatırımcı güvenini artırmak için atılan adımlar kapsamında zor durumdaki rakibi Credit Suisse’i satın alırken, piyasaları rahatlatmak için atılan bu adıma rağmen bankacılık hisseleri ve büyük bankaların ihraç ettiği tahviller sert değer yitirdi.

İsviçreli banka UBS’in dün rakibi Credit Suisse’i 3 milyar franka (3,3 milyar dolar) satın almasının ardından UBS hisseleri bugün açılışta yüzde 8,8 düştü. Credit Suisse hisseleri de yüzde 62 düşüşle 0,7 frank oldu.

İsviçre bankacılık devlerinin hisselerinde yaşanan düşüş Avrupa bankalarına da sıçradı. Stoxx 600 bankacılık endeksi yüzde 3,4 düşerek bu yılki kazancını sildi.

BANKALAR ÇAKILDI

Asya borsaları da sert gerilerken, Hong Kong borsasında işlem gören İngiliz bankaları Standard Chartered ile HSBC’nin hisseleri yüzde 6 düşüşle iki aydan uzun sürenin dip seviyesine geriledi.

Credit Suisse’in tahvillerinin değeri Avrupa piyasalarının işleme açılmasının ardından ihraç değerine kıyasla yüzde 98 geriledi.

Yoruma kapalı.