Finansal hizmetlere güvende büyük düşüş

Merkez Bankası (TCMB), kasım ayı finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) verisini açıkladı.

TCMB verilerine göre, finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi kasım ayında bir önceki aya göre 9,6 puan düşüş kaydederek 154,7 seviyesine geriledi. Endeks, Mart 2021’den bu yana en düşük seviyeye gerilemiş oldu.

Merkez Bankası (TCMB), kasım ayı finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) verisini açıkladı.

Buna göre, 2022 yılı Kasım ayında FHGE, bir önceki aya göre 9,6 puan düşüş kaydederek 154,7 seviyesinde gerçekleşti.

Endeks böylece, Mart 2021’den bu yana en düşük seviyeye gerilemiş oldu.

TÜM ALT ENDEKSLERDE GERİLEME

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi olmak üzere tüm alt endekslerin FHGE’yi azalış yönünde etkilediği görüldü.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla zayıfladığı gözlendi.

Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin de zayıflayarak devam ettiği görüldü.

Yoruma kapalı.