Credit Suisse’den dolar/TL tahmini

Credit Suisse ekonomistleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Ağustos toplantısında faizi indirmesi ya da indirim için Eylül'e işaret etmesi durumunda kısa vadede dolar/TL'nin 8,80'i test edebileceğini öngördü.

Yurtiçi piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına odaklanırken, yabancı kurumlar da farklı senaryolar üzerine analizlerini şekillendiriyor.

Credit Suisse analistleri TCMB’nin faiz kararını temel alarak yaptıkları Dolar/TL analizinde kısa vadede kurda 8,30 seviyelerine doğru bir düşüşün olası görünmediğine dikkat çekti.

Analistler önümüzdeki günlerde dolar/TL’nin 8,45-8,50 seviyesine gerileyebileceğini ancak TCMB’nin Ağustos toplantısında politika faizini indirmesi ya da piyasalarda Eylül ayında bir faiz indirimi beklentisi yaratacak işaretler vermesi durumunda kurda Haziran ayında görülen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8,80’lere çıkabileceğini öngördü.

Credit Suisse analistleri 3. çeyrek sonu için dolar/TL’de 9,10 olan tahminlerini ise değiştirmedi. Bununla birlikte analistler yüksek carry maliyetleri ve son günlerde yaşanan hareketler dolayısıyla mevcut seviyelerde dolar/TL’de uzun pozisyon almaktansa reaktif bir yaklaşımın daha doğru olacağına vurgu yaptı.

PİYASA FAİZİN SABİT KALMASINI BEKLİYOR

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin 23 kurumla yaptığı faiz anketinde beklenti TCMB’nin Ağustos toplantısında herhangi bir değişikliğe gitmeyerek; politika faizini %19 seviyesinde sabit bırakacağı yönünde olmuştu.

Yıl sonunda politika faizinin bulunacağı seviyeye dair beklenti medyanda %18 seviyesinde oluştu ve Temmuz anket dönemiyle aynı kaldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AĞUSTOS SİNYALİ VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ağustos ayıyla birlikte enflasyon oranlarında düşüşün başlayacağını söylerken, “Bunu da özellikle buradan bir yerde ben de sinyalimi belli yerlere herhalde vermiş oluyorum, çünkü bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil, zira faiz oranlarında da bir defa düşüşe geçiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Canlı yayında soruları yanıtlayan Erdoğan, “Yüksek faiz yok. Çünkü yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir. Ama düşük faiz de bize düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır ve Ağustos ayıyla birlikte artık biz de düşük enflasyona inşallah geçeceğiz” demişti.

Erdoğan, Ağustos’ta düşmesini öngördüğü enflasyonla ilgili “Ama bunun oranı ne olur, şu anda bulunduğumuzun bir defa çok çok altında olur” diye ekledi.

Yoruma kapalı.